Zakażenia rotawirusami najczęściej odnotowywane są wśród dzieci. Jednocześnie dla tej grupy wiekowej rotawirusy są szczególnie niebezpieczne. Warto wspomnieć, że drobnoustroje te cechują się wysokim stopień zakaźności, a do tego mogą rozpowszechniać się w bardzo prosty sposób. Szkoły, przedszkola czy żłobki mogą zwiększać ryzyko zakażenia, zwłaszcza w przypadku wystąpienia nawet pojedynczego przypadku biegunki spowodowanej rotawirusami.

Ponadto zakażeniom sprzyja niewystarczająca higiena osobista. Małe dzieci mają tendencję do ssania palców czy wkładania różnych przedmiotów do jamy ustnej, co może sprzyjać wniknięciu drobnoustrojów do organizmu. Nie zawsze przestrzegane jest także mycie rąk po skorzystaniu z toalety. Zaobserwowano, że największa liczba zachorowań dotyczy dzieci, które nie ukończyły 5.

roku życia. Jednocześnie w tej grupie wiekowej odnotowuje się wysoką śmiertelność z powodu zakażenia rotawirusami. Biegunki są również jednym z najczęstszych powodów hospitalizacji dzieci bądź wizyt ambulatoryjnych. Wysoka liczba zgonów występuje przede wszystkim w krajach rozwijających się.

Jednakże rotawirusy stanowią zagrożenie również i w krajach o wysokim standardzie ekonomiczno-społecznym. Zakażenia rotawirusowe są niemalże powszechne na oddziałach dziecięcych. Powoduje to konieczność wydłużenia hospitalizacji o kilka dni. Z tego powodu tak ważne jest przestrzeganie wszelkich zasad higieny w warunkach szpitalnych.

Równie istotna jest izolacja chorego dziecka, u którego stwierdzono obecność rotawirusów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *