Jak rozpoznać rotawirusa?

Jak rozpoznać rotawirusa?

Zespół objawów towarzyszących rota-infekcji jest dość charakterystyczny, więc nawet rodzice – o ile przyswoili odpowiednią wiedzę – mogą wstępnie stwierdzić, z czym mają do czynienia. Charakterystyczna jest znaczna gwałtowność symptomów, na które składają się gorączka, intensywne i częste wymioty oraz biegunki. Wymioty poprzedzają z reguły biegunkę i mogą trwać około dwóch dni. Podczas wypróżnień wydzielina jest wodnista – dochodzi do nich średnio 10 razy na dobę, choć przy najcięższych przypadkach nawet 20 razy. W tych okolicznościach bardzo łatwo o odwodnienie, trzeba więc podawać choremu dużo płynów i uzupełniać elektrolity w organizmie.

 Jeśli objawy takie jak opisane powyżej pojawiły się i nie ustępują, konieczna jest wizyta u lekarza. Konsultacja wykluczy ewentualne inne przyczyny dolegliwości, możliwe też, iż zapadnie decyzja o hospitalizacji dziecka. Wówczas personel medyczny zadba o podanie maluchowi składników mineralnych i wszystkich pierwiastków, które traci w czasie biegunek i wymiotów.

 Bywa również, że infekcja rotawirusem przebiega stosunkowo łagodnie, a objawy nie są bardzo nasilone. Jeśli nie ma symptomów odwodnienia, a rodzice są w stanie zapanować nad objawami, wystarczy, że dziecko przeczeka trudne dni w domu.