Zakażenie rotawirusami często powoduje wystąpienie typowych objawów, które jednak mogą być mylone z innymi jednostkami chorobowymi. Ponadto w niektórych przypadkach zakażenie przebiega bezobjawowo, co dodatkowo utrudnia prawidłową diagnozę. Nawet pomimo braku występowania jakichkolwiek dolegliwości chory może zakazić osoby zdrowe. Okres wylęgania choroby jest bardzo zróżnicowany. W większości przypadków wynosi kilka dni, jednak niekiedy może przedłużyć się nawet do tygodnia. Najczęściej zakażenie przebiega w sposób gwałtowny.

Czas trwania infekcji wynosi zazwyczaj do 10 dni, jednak uzależnione jest to od wielu czynników. Jednym z najbardziej powszechnych objawów zakażeń rotawirusowych są biegunki. Niekiedy biegunki poprzedzone są wymiotami, które mogą występować podczas całej infekcji. Do innych, typowych objawów zalicza się także ból brzucha oraz podwyższona temperatura ciała. Odnotowano również różne dolegliwości dróg oddechowych, a zwłaszcza ich górnej części. Zakażenia rotawirusami wiążą się z licznymi powikłaniami.

Do najpoważniejszych zalicza się odwodnienie organizmu, a także różne zaburzenia metaboliczne. U niektórych chorych istnieje ryzyko rozwoju niewydolności poszczególnych narządów, głównie nerek. W takiej sytuacji hospitalizacja jest obowiązkowa. W warunkach szpitalnych chory jest nawadniany pozajelitowo. Niekiedy zakażenia są bardzo poważne. W sporadycznych przypadkach dochodzi do krwotocznego zapalenia jelit, co często prowadzi do śmierci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *