Fakt, że dostępność wypróbowanych i bezpiecznych szczepionek jest powszechna stanowi doskonałą wiadomość dla lekarzy oraz rodziców. Pojawiają się jednak naturalne pytania o skuteczność tych specyfików, która może być różna. Każdy lek może działać lepiej lub gorzej, a wspomniane badania kliniczne oraz uzyskane już po wprowadzeniu na rynek statystyki mają potwierdzić efektywność terapii. W materii rotawirusów dane wyglądają naprawę optymistycznie, co powinno uspokoić wielu wątpiących.



 Celem potwierdzenia wysokiej jakości szczepionek przeprowadzono jeden z największych w dziejach medycyny procesów badawczych. Liczba infekcji rotawirusami była tak duża, że lekarze oraz naukowcy nie mogli pozostać wobec nich obojętni. Należało opracować formułę szczepień, które uchronią jak najwięcej dzieci. Uzyskane wnioski pozwoliły uznać, że szczepionka ogranicza liczbę zachorowań, łagodzi przebieg biegunek i niweluje ilość przypadków hospitalizacji małych pacjentów. Po aplikacji maleje też ryzyko odwodnień, które stanowią częstą konsekwencję nasilonych objawów.



 Treść szczepionek jakie są dostępne w naszym kraju została opracowana, aby uwzględniać szczepy wirusów, które najłatwiej spotkać na Starym Kontynencie. Oznacza to, że ich podanie dzieciom daje dużą szansę, by rotawirusy zastopować.