Częste oddawanie stolców oraz wymioty wymuszają wdrożenie odpowiednich działań, które przeciwdziałać będą odwodnieniom. Utrata dużej ilości płynów jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia dziecka. W jaki sposób trzeba postępować podczas biegunek? Główną metodą jest nawadnianie dziecka. Za najbardziej skuteczne uważane jest nawadnianie doustne. Z tego powodu w najostrzejszej fazie zakażenia stosuje się doustny płyn nawadniający.

Jego ilość zależy od kilku czynników. Przede wszystkim jest to stopień odwodnienia. W sytuacji gdy u dziecka występują jeszcze wymioty, ilość płynu należy zwiększyć. Jeśli infekcja nie będzie przebiegać tak intensywnie, ilość doustnego płyny nawadniającego można odpowiednio zmniejszyć. Podczas biegunek rotawirusowych należy również przestrzegać pewnych zaleceń dietetycznych.

Dzieci nie powinny przyjmować pokarmów. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy maluch karmiony jest piersią. Uważa się, że matczyny pokarm działa korzystnie na ogólny przebieg zakażenia. W miarę ustępowania infekcji można stopniowo wrócić do wcześniejszej diety. Niekiedy wymagana jest pewna modyfikacja dotychczasowego jadłospisu.

Częste biegunki powodują zakłócenie prawidłowej flory bakteryjnej. Z tego powodu wskazane jest stosowanie odpowiednich probiotyków. W niektórych przypadkach konieczna jest hospitalizacja. Ma to miejsce wówczas, gdy odwodnienie jest poważniejsze oraz wystąpiły określone zaburzenia neurologiczne. W takiej sytuacji zazwyczaj wskazane jest nawadnianie dożylne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *