przedstawiono nowoczesny lek na astmę Niquitin - plastry

Rotawirusy to bardzo złożone drobnoustroje. Dotychczas odkryto aż 7 zróżnicowanych rodzajów tych patogenów. Z tego powodu poszczególnym grupom nadano oznaczenia literowe. Rotawirusy mogą bytować na człowieku oraz w zwierzętach.

W przypadku rotawirusów ludzkich za najbardziej niebezpieczne dla zdrowia uważane są rotawirusy z grupy A, B oraz C. Wielkość pojedynczego rotawirusa nie przekracza zazwyczaj 70 nm. Drobnoustroje te należą do rodziny Reoviridae. Rotawirusy posiadają kulisty kształt, co jest jedną z ich charakterystycznych cech.

Materiał genetyczny tych drobnoustrojów składa się z podwójnej nici RNA, które otoczone są kapsydem. Rotawirusy po przedostaniu się do organizmu człowieka wywołują wiele, poważnych zagrożeń zdrowotnych. Objawy zakażenia są zazwyczaj bardzo zbliżone bez względu na to, jaki rotawirus zakaził organizm. Jedną z najpoważniejszych dolegliwości jest biegunka, która prowadzi do odwodnienia.

Dorośli oraz dzieci najczęściej zakażają się rotawirusem A. Ten typ drobnoustroju występuje niemalże na całym świecie. Dodatkowo osoby dorosłe często ulegają zakażeniom spowodowanym przez rotawirusy B. Ten typ rotawirusów odpowiedzialny jest za rozwój licznych epidemii, z których jedna z najpoważniejszych miała miejsce w Chinach.

Zakażenie rotawirusami C uważane jest za jedno z najbezpieczniejszych. Rotawirusy C rzadko wywołują biegunkę, jednak dotyczy ona zarówno dorosłych, jak i dzieci. Ponadto ten rodzaj najczęściej nie powoduje rozwoju epidemii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *