Profilaktyka i bezpieczeństwo

Wśród niektórych rodziców pojawiają się opory przed szczepieniem dzieci. Obawy wynikają z tego, że do organizmów ich pociech zostają wprowadzone czynniki, które w innych okolicznościach mogłyby wywołać chorobę. Istnieje też globalny ruch sprzeciwu wobec polityki obowiązkowych szczepień, które mają być jeszcze jednym źródłem ogromnych dochodów dla koncernów farmaceutycznych z pominięciem autentycznej troski o zdrowie dzieci. Sporu tego nie da się rozwiązać w prosty sposób, a lekceważenie sceptyków raczej utwierdza ich w przekonaniu o niebezpieczeństwie. Od rodziców zależy, czy zaufają głównemu nurtowi medycyny.



 Szczepienia przeciwko rotawirusom są zalecane w Programie Szczepień Ochronnych sygnowanym przez Ministerstwo Zdrowia. Każdy specyfik, który ma zostać podany dzieciom przechodzi wiele badań klinicznych, w czasie których jest doskonalony, a wszelkie działania niepożądane podlegają korekcie. W tej konkretnej kwestii bezpieczeństwo szczepionek potwierdziły testy z udziałem 130 tysięcy niemowląt na całym świecie.



 Oczywiście zawsze mogą wystąpić skutki uboczne, bo nie wszystkie ewentualności da się przewidzieć i wyeliminować. Do typowych negatywnych symptomów należą: rozdrażnienie, zaburzenia żołądkowe i jelitowe oraz podwyższona temperatura.